NASA, Satürn'ün Ay Titan'ını bir sonraki varış noktası olarak seçti.

Uçağın benzeri bir inişi içeren yeni bir görev, Satürn’ün Ay Titan’ının yüzeyini keşfedecek. Dragonfly adlı misyon, NASA’nın New Frontiers programından, Güneş Sistemimizdeki nesneleri keşfetmek için iddialı misyonları finanse eden imtiyazlı bir fon yuvası aldı.

“Dragonfly, Titan’ın bir yerden bir yere uçabileceği Mars rover büyüklüğünde bir drone”, misyonun baş araştırmacısı Elizabeth “Zibi” Turtle brifingde söyledi. 10 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki çift quadcopter, dev bir dron gibi görünecek ve sekiz rotor, bir saatten kısa bir süre içinde yaklaşık 8 veya 9 mil (12-14 kilometre) ay yüzeyinde yükselmesine yardımcı olacak. Gelecekteki iniş alanlarını araştırarak, yüzeyi örneklemek ve hava durumunu gözlemlemek için çok fazla zaman harcayarak, her 16 günde bir kez bu “atlamalardan” birini yapacak. Bilim adamları bir iniş alanının yakınında ilginç bir şey tespit ederse, sadece birkaç fit daha kısa atlamalar yapabilecek.

Titan’da, bilim adamlarının keşfetmek istediği tüm farklı yerlere ulaşmak için bir aracın uçması daha kolay. Titan’ın yerçekimi, Dünya’nın sadece yedinci ve atmosfer gezegenimizin dört katıdır. Bu uçmak için mükemmel yapar. Turtle, “Kanatlar giyersen Titan’a uçabilirsin” diyor.

Yusufçuk, New Frontiers ödülü için kabul edilen iki finalistten biriydi. Diğeri, Cornell Üniversitesi’ndeki Steve Squyres liderliğindeki CAESAR, bir kuyruklu yıldızın yüzeyinden bir parça alıp Dünya’ya geri getirmeyi amaçlıyordu. “Kuyruklu yıldız örnek dönüş görevi için ne yazık ki yarış sona erdi.” NASA Bilimsel Misyon Müdür Yardımcısı Thomas Zurbuchen bir basın toplantısı sırasında söyledi. Ancak, gelecekte diğer finansman fırsatlarının da açılacağını da sözlerine ekledi. “En iyi fikirlerden bazıları, gerçek olmadan önce hedefe birden fazla çekim yapıyor” dedi.

İki görev, nihai karardan önce birkaç rekabet turunda çoktan başlamıştı. Yeni Sınırlar misyonları genellikle 850 milyon dolara mal oluyor ve bu da onları ajansın Discovery misyonlarından, yaklaşık 814 milyon dolara mal olan Mars InSight lander veya 500 milyon dolara mal olan Şafak uzay aracından biraz daha pahalı hale getiriyor.

Yeni Sınırlar programı aracılığıyla sadece üç misyon daha finanse edildi. Jüpiter’in etrafındaki Juno uzay aracı, dev gezegenin sarsıcı atmosferini ve manyetik alanını gözlemliyor. Yeni Ufuklar, 2015 yılında Pluto tarafından boğuldu ve 2018 yılının Aralık ayında bir Kuiper Kemer nesnesiyle uçtu. Ve bir asteroid örnekleme görevi olan OSIRIS-REx, şu anda bir örnek almak için güvenli bir yer arayan asteroid Bennu’nun yörüngesinde. yıl.


Dragonfly Titan yüzeyine iniş bir örneğidir.

Bu misyonlar gibi, Dragonfly’nin güneş sistemindeki uzak nesneler hakkındaki görüşümüzü genişletmesi bekleniyor – bu durumda, tuhaf kimyası ve kalın atmosferi yıllardır bilim insanlarını ilgilendiren Satürn’ün ayı Titan’ı. (Sistemimizde önemli bir atmosfere sahip olan tek aydır.) Cassini tarafından taşınan Huygens probu bize ayın yüzeyine bir bakış attı. Sonra Cassini’nin kendisi, Titan’ın yüzeyinde sıvı metan gölleri olduğunu ortaya çıkardı; bu, Güneş Sistemimizdeki Dünya dışındaki yüzeyinde önemli miktarda sıvı kütlesiyle övünen tek vücut oldu. Dragonfly’nin yüzey boyunca seyahat etme yeteneği, araştırmacıların planlanan iki yıllık görev boyunca birkaç ilginç bölgeyi ziyaret etmesine ve bu süre zarfında yaklaşık 108 mil (175 kilometre) seyahat etmesine olanak sağlayacak.

İlk hedefi, güvenli bir iniş alanı sunan yumuşak bir kum tepeleri denizi olacak. Kaplumbağa onları “Temelde neredeyse tüm ekvator bölgesinin etrafına sarılmış Güneş Sistemi’ndeki en büyük Zen bahçeleri” olarak nitelendiriyor. Oradan nükleer bir jeneratör ve onboard batarya ile çalışan Dragonfly, sonunda resim ve numuneler alarak Selk kraterine doğru yol alacak yol boyunca.

Uzay aracı bilimsel ekipmanlarla yüklenecek. Araştırmacılar Titan’ın jeolojisi ile ilgileniyorlar (buz volkanları veya Titanquake’ler olabilir mi?) Ama aynı zamanda kimyasıyla da gerçekten ilgileniyorlar. Başka bir dünyaya olan herhangi bir görev gibi, onlar da yaşam kanıtı arayacaklar, ancak bu kimyasalların kendi başlarına nasıl etkileşime girdiklerini görmekle de ilgileneceklerdir. Bu gözlemler, burada yaşamın gelişmesinden önce benzer malzemelerin Dünya üzerinde nasıl etkileşime girebileceği konusunda bize bir pencere verebilir.

Turtle, “Titan, prebiyotik kimyayı anlamak için mükemmel bir kimya laboratuarı – kimyadan önce meydana gelen kimya biyolojiye adım attı” diyor Turtle. “Bildiğimiz içerikler, Titan’ın yüzeyinde oturduğunu bildiğimiz yaşamın gelişimi için gereklidir.” Bu içerikler, yüzeydeki organik molekülleri, güneş ışığını ve geçmişte yüzeyde asılı kalan suyun kanıtlarını içerir. Tüm bu faktörler Selk kraterinde bir araya gelerek onu titiz bir bilim merkezi haline getirdi.

Dragonfly 2026’da piyasaya sürülmeye başlandı ve 2034’e kadar Titan’a inmeyecek, bu yüzden misyonun başka bir dünyaya ait ilk bakışını ilk kez çekebilmek için uzun bir süre beklememiz gerekecek.

Düzeltme 6/29: Bu hikaye, Titan ve Dünya’nın şu anda Güneş Sistemi’ndeki yüzeylerinde önemli miktarda sıvı olduğu bilinen tek gövdeler olduğunu açıklamak için güncellendi – sıvı, güneş sisteminin diğer yerlerinde , genellikle güneşin altında gömülü olarak bulundu. yüzeyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir