Dron Nasıl Kullanılır? Dron Nedir? 2020

Dron Nasıl Kullanılır?

Dron kelimesinin İngilizcedeki karşılığı “erkek arı” dır. Çoğunlukla askeri amaçlarla kullanılan bu hava araçları teknolojinin ileri düzeyde olduğu milenyum çağının nimetlerindendir. Uzaktan kumandanın karada değil havada kullanılan biçimi olan dron, Wi-Fi teknolojisi kullanılarak yönetilebilmektedir. Günümüzde en fazla satış rakamlarına sahip olan şirketler DJIPhantom ve ARDron olarak bilinmektedir.

Dron Kullanım Alanları  

Özellikle TV ve Gazetecilik dünyası için biçilmiş bir kaftan olan dron bu sektöre büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra dron teknolojisinden en çok yararlanan sektörlerden biri de tarım sektörüdür. Geniş arazilerin tarımsal denetiminin zor olması ve bu denetlemelerin dronlar ile yapılabilmesi onu tarım için önemli kılmaktadır. Ayrıca gelişen teknoloji ile bitki eken dronları görebilmek mümkün. Dronlar şüphesiz ki pazarlama ve reklam alanı içinde teknolojik bir nimet. Dronlara pankart asarak tanıtım yapabilmek mümkün. Zaman ilerledikçe drondan faydalanan sektör sayısı artacaktır.

Dron Tarihine Kısa Bir Bakış

İlk dron olarak Avustralyalılar tarafından Venedik’in bombalanmasında kullanılan balonlar kabul görmüştür. İlk kez İngilizler tarafından 1915 senesi savaş döneminde, Alman siperlerinin fotoğrafları havadan çekilebilmiştir. 1990’lı yıllara gelindiğinde dronların boyutu daha da küçültülmüştür. 2014 yılında Amazon Şirketi dronları satışa sunarak dron ile promosyon videosu çekmeleri için şirketlere öneride bulunmuştur.

drone
Drone

Dron Kullanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Bilgiler

Dron uçurmak için ticari olsun olmasın yasal bir izin gerekir. Şayet İHA Lisansı olmayan uçuşlarda ticari uçuş için 17 bin TL, serbest uçuşlarda ise 4 bin TL gibi bir yaptırım uygulanmaktadır.

Dron insanlara, binalara, özel kamu binalarına, askeri bölgelere ve havaalanı gibi alanlara yakın uçurulamaz.

Dron uçurmadan önce hava durumu kontrolü yapmak gerekir. Çok sıcak havalar tekniksel arızalara yol açabileceği gibi çok soğuk ve rüzgârlı havalar cihazın performansını etkileyecek hatta hasar görmesine yol açacaktır. Hafif çiseleyen havalarda dahi dron kullanılması tavsiye edilmez.

Uçuş öncesinde pilin tam olduğundan emin olmak en doğrusu olacaktır. Değişen hava koşulları cihazın irtifa değiştirmesine, enerji kaybetmesine sebebiyet verdiğinden cihazın pili tahmin edildiği süre için yetmeyebilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur, cihazın bataryası %30 olduğunda cihaz geri çağrılmalıdır.

Uçuş öncesi cihazın herhangi bir yerinde hasar veya eksik parça gibi durumlar hassasiyetle kontrol edilmelidir. Aksi taktirde cihaz yere çakılabilir.

Dron kumandası LCD ekrana sahip olmadığı için kişisel telefonunuza cihazınız ile uyumlu olan uygulamayı indirerek cihaz havadayken kayda aldığı görüntüyü izleme şansına sahip olabilirsiniz. Ancak bunun için akıllı telefona sahip olmanız gerekir.

Cihazının sisteminin başarılı bir şekilde çalışması ve performansın daha iyi olması için cihazı yüksek sürümüne güncellemeli bu güncellemeleri takipte olmalısınız.

İlk seferde daima boş bir alanı tercih ederek kullanım kılavuzunda yazan talimatlara uyum sağlamalısınız.

Pilotajınızı geliştirebilmek için yüksek irtifalardansa düşük irtifalar ile alıştırmalar yaparak dron kullanma konusunda zamanla profesyonelleşebilirsiniz.

Dron iniş ve kalkışı için geniş bir alan tercih etmek yararınıza olacaktır. Cihazın çevresinde insanların veya bina gibi nesnelerin olması bazı istenmeyen kazalara sebebiyet verebilir.

Dron nasıl kullanılır adlı makalemizin sonuna geldim umarım yararınıza olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir