Sevdiğimiz İnsan COVID-19 Kaparsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs’te salgını yaşam tarzımızı etkilemekte ve oldukça zor soruları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de sevdiğimiz insan COVID-19 virüsü kaparsa ne yapmamız gerektiği. Kriz durumlarında yapmanız gereken üç şey var: doğru bilgiye erişmek, kişisel sorumluluklarınızı yerine getirmek ve sakin kalmak. Bu üçünü yerine getirerek, durumla daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Ülkenizdeki aksiyon protokolleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Pek çok ülkede sağlık kuruluşları bilgi sağlamak ve hastalığın belirtilerini gösteriyorsanız sağlık merkezleri ya da hastanelerle iletişime geçmenize yardımcı olmak için telefon hatları kurdu. Tabii bu telefon hatlarının epey meşgul olacağı ortada fakat yine de bağlanmak için denemeye devam etmelisiniz.

Size ulaşabilecek operatörlerin sayısı arttırıldığı için ihtiyaç duyduğunuz anda arayabilmek adına gerekli numaraları el altında bulundurun.

VE, hijyen ve korunma anlamında gerekli önlemleri alarak ve sosyal etkileşiminizi en aza indirerek normal hayatınıza mümkün olduğunca devam etmeye çalışın.

Bu yazımızda, bir aile üyeniz ya da yakınınız COVID-19 virüsü kaparsa yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Sevdiğimiz Biri COVID-19 Kaparsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs haritası olan biteni gayet net bir biçimde yansıtıyor. 124 ülkede 140.000’in üzerinde vaka görülüyor ve bu sayı her saniye artmaya devam ediyor. Bu yazımızı yazarken, İtalya’da son derece endişe verici bir salgın oranı görülürken, İspanyanın da hemen arkasından geldiğini belirtelim.

İyi haber ise, Çin’in salgını kontrol altına alabildiği ve bu acil durumla başa çıkmak için kurduğu saha hastanelerini kapattığı. Ülke şu anda İtalya’ya tıbbi erzak ve uzman kişiler konusunda destek oluyor.

Yani, hastalığın durdurulabileceğini biliyoruz fakat bunun için hastalıktan etkilenen kişilerin sayısını belirlemek, hastanelerin çökmesine engel olmak ve en önemlisi risk grubunu koruma altına almak zorundayız.

Peki, sorumuza geri dönelim: sevdiğimiz biri COVID-19 kaparsa ne yapmalıyız?

Sevdiğimiz Biri COVID-19 Virüsünden Etkilendiğinde Neler Yapmalıyız?

Öncelikle vakaların %80’inin hafif belirtiler gösterdiğini unutmayın:

 • Kuru öksürük
 • Nefes darlığı
 • Ateş
 • Kas ağrısı ve genel halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı

Büyük çoğunluk evde herhangi bir tedavi olmaksızın iyileşebilir. Hastalık halinde kendi evinizde kalmalı ve hijyen anlamında gerekli önlemleri almalısınız.

Fakat COVID-19 virüsünün ciddi sonuçlar doğurabileceği risk gruplarına da özel alaka göstermelisiniz. Bu risk grubuna şu kişileri dahil edebiliriz:

 • Yaşlı insanlar
 • Bağışıklığı düşük olan hastalar
 • Kronik hastalığı olanlar
 • Diyabet hastaları
 • Kalp rahatsızlıkları olan hastalar
 • Özel bakıma muhtaç insanlar

Sağlık kuruluşları bu gruptaki kişilerin hastaneye kabulü için gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.

Bir Akrabam Korona Olursa Ne Yapmalıyım?

Bir yakınınız COVID-19 virüsü kaparsa huzursuz hissetmeniz gayet doğaldır. Fakat yine de sakin kalmayı denemelisiniz.

Yalnızca yakınınız COVID-19 belirtilerini bariz bir şekilde gösteriyorsa acil servisi aramalısınız. Bundan sonra yapmanız gereken şey, kendinizi eve kapatıp sağlık çalışanlarının gerekli testi yapmasını beklemek.

Siz ya da hakkında endişe duyduğunuz kişi koronavirüs ile ilişkili herhangi bir belirti göstermiyorsa, normal hayatınıza devam etmeli ve önleyici tedbirler almaya devam etmelisiniz.

Hasta olan akrabanızla aynı evde yaşıyorsanız, aşağıdaki talimatlara uymanız gerekir.

Çevrenizde Biri COVID-19 Virüsü Taşıyorsa Evde Yapmanız Gerekenler

Eğer bu kişi yukarıda bahsettiğimiz risk gruplarından birinde değilse, büyük bir sorun yaşamadan hastalığı evde atlatmaları gerektiği konusunda ısrar ediyoruz.

 • Hasta 14 gün boyunca evinde kalmalı.
 • Hasta kişinin kendine ait bir odası olmalı. Mümkünse ayrı bir banyo kullanmalı. Evde tek bir banyo varsa, her kullanım sonrası banyo çamaşır suyuyla temizlenmeli.
 • Oda iyice havalandırılmalı ve mümkünse güneş ışığı almalı. Yakınınızın yanında her daim bir cep telefonu olmalı.
 • Peçetelerini ya da diğer çöplerini atması için hava geçirmez çöp kutuları olmalı.
 • Odadan çıkacağında maske takmalı. Evdeki diğer insanlardan en az iki metre uzakta durmalı. Hasta kişi ve evin diğer üyeleri ellerini sık sık sabunla yıkamalı.
 • Ev de sık sık çamaşır suyu ve suyla temizlenmeli. Kapı kolları, tutamaçlar, bilgisayar yüzeyleri, koltuklar, sandalyeler de dahil olmak üzere her yeri temizlemelisiniz. Mutfak gereçleri ve çatal bıçak takımlarını sıcak su ile yıkamalısınız.
 • En önemlisi, hastanın çamaşırlarını kendinizinkinden ayrı bir biçimde yüksek sıcaklıkta yıkamalısınız.

Yakınınızın Korona Virüsünü Kaptığını Nereden Anlayacaksınız?

Ev karantinası 14 gün sürer. Vakaların %80’inde herhangi bir sorun görülmez. Kişiye virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamak için sağlık çalışanları 24 saat arayla iki test yapıyorlar. Eğer iki testin sonucu da negatif çıkarsa hastalık atlatılmış demektir.

Burada bilmeniz gereken şey; COVID-19 virüsü kapan bir kişinin iyileştikten sonra tekrar hastalanmayacağının garantisi olmadığı. Bu doğrultuda, sakin kalmalı ve her daim doktorumuza güvenmeliyiz.

Sonuç olarak, bir yakınınıza COVID-19 virüsü bulaştıysa paniğe kapılmayın. Böyle bir durumda uymamız gereken bir protokol bulunuyor, insanların çoğu hastalığı normal bir biçimde geçiriyor ve her gün hastanelerden taburcu edilen insan sayısı giderek daha da umut verici bir hal alıyor. Bu hastalığı hep birlikte atlatacağımız konusunda emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir