Dr Disrespect'in kısa yasağı Twitch topluluğunu böldü

Disrespect’in Twitch’ten yasaklanmasının, iki hafta önce platformdan askıya alındığında geçici olacağı konusunda hiçbir soru yoktu. Fakat asıl adı Guy Beahm olan popüler flama, geri dönüşünü yapmaya hazırlanırken, topluluk ileriye koyduğu emsali anlamak için mücadele ediyor.

Beahm, E3’teki büyük bir video oyun toplantısında, umumi bir banyoda yayın yapmak için askıya alınmıştı. Twitch için çok önemli bir moderasyon anı sundu: Beahm, şirketin en popüler flamalarından biri ve Twitch’in ekibinin yaptığı her şey topluluğun geri kalanına bir mesaj gönderir.

Twitch’teki süspansiyonların uzunluğu zaten tartışmalıdır. Flamalar, Twitch’in bazı kişilikleri neden belirli bir askıya alma süresi alabileceği konusunda şeffaf olmadığından şikayet ederken, benzer şeyler yapan başka bir kişi tamamen farklı bir ceza görebilir. Son dört yılda Twitch’in değiştiğini gören bir flama yapan Alexandra Orlando, The Verge’ye, kültürün olgunlaşmış olmasına rağmen, Beahm’un hızlı bir şekilde askıya alınmasının askıya alınmasının önemli bir adım olduğunu söyledi.

Orlando, “Bazı suçlar diğerlerinden daha ciddiye alındığında Twitch’in kurallarını belirsiz hale getiriyor” dedi.

Twitch’in moderasyonuyla artan hayal kırıklığı, çocukların bulunduğu banyolarda çekim yapmakla suçlanan Beahm’un daha uzun bir ceza almasının gerekip gerekmediği tartışmasına katkıda bulundu.

Popülerliği nedeniyle Beahm, bu tür kötü davranışlardan kurtulabilen birkaç kişiden biri , “ Rogue One: Bir Yıldız Savaşları Öyküsü ve uzun süredir Twitch çalan bir yazar olan Gary Whitta,“ Kinda Funny ”YouTube sunucusuyla sohbet ederken Greg Miller. Social Blade’e göre Beahm’un 3.2 milyondan fazla takipçisi ve yaklaşık 20.000 ücretli abonesi bulunuyor.

Yine de en büyük sorun Beahm değil, diğer akıntıların başına gelenlerden ne uzaklaştırdığı. Twitch’in iki hafta sonra süspansiyonu kaldırma kararı – Whitta’nın bileğinde tokat olarak adlandırdığı bir şey – “bir sonraki douchebag’in aynı şeyi yapması daha kolay” anlamına geliyor.

Whitta, “Twitch gerçek bir sonuç olmadığını söylüyor” dedi.

Hem Whitta hem de Orlando, Twitch’in, Beahm’ın yasaklanmasından sadece 14 gün sonra Twitch’e geri dönmesine karar vermesinden hayal kırıklığına uğramasına rağmen, şaşırmadılar. Orlando, Beahm’un çok erken döneceğini varsaydı. “Halıların altına girmesi çok kolay bir şey” olduğunu savundu ve olaydan yasal sorunlar çıkarsa cezasının değişip değişmeyeceğini merak etti.

Ama bu olmadı. Bunun yerine, Beahm’un kanalı Çarşamba sabahının erken saatlerinde tekrar çevrimiçi oldu ve insanlar onu tekrar ağırlamaktan caydı. Analytics sitesi Social Blade’e göre takipçisi sayısı 220.000’den fazla kişi tarafından arttı. Bağışlar yağmaya başladı. İnsanlar abone olmaya başladı. Beahm 8 Temmuz’a kadar Twitch’e geri dönmeyi planlamıyor, ancak sadece kanalını geri almak bile Twitch topluluğunu ve hayranlarını toparlamak için yeterli.

Aynı şey, geçenlerde Beahm, halkla ilişkiler sonrası evliliğine odaklanmak için zaman harcadığı büyük bir tartışma ile uğraştıktan sonra Twitch’ten ara verdi. Dönüşü rekorları kırdı ve gerçek bir Twitch simgesi olarak durumunu geliştirdi. Beahm’un tartışmalı olması için maddi bir teşvik oluşturuldu. Sorun, Orlando’ya göre “bu sadece popüler erkek flamalar için sağlanan bir şey”.

Whitta, “Şimdi Twitch’e muzaffer dönüşünden çok daha fazlasını yapacak” dedi. “Her zamankinden daha tartışmalı ve daha yıkıcı geldi. Tümüyle beslenir, ‘Ben Twitch’in kötü çocuğuyum’ persona. ”

Hatta flamalar olmayan, ancak Twitch topluluğunun aktif üyeleri bu duyguların bazılarını paylaştı. Popüler Twitch subreddit’indeki bir kişi LivestreamFail, “en iyi trend olan“ yaratıcıların ”bu sitelerin arkasındaki elbiselerin bir namluya büküldüğü açıktır” dedi ve Twitch’in ekibinin bir ay boyunca silahlarına bile yapışamayacağını belirtti. ”

Bazı popüler flamalar buna rağmen aynı fikirde değildi ve yasağın yeterince uzun sürdüğüne inanıyor gibiydi. Michael “Shroud” Grzesiek ve Turner “Tfue” Tenney, Beahm hakkında olumlu mesajlar yayınlarken, şirketin hizmet şartlarını açıkça ihlal ettiğini ve askıya alınmasının haklı olduğuna dikkat çekti. Grzesiek, Beahm’un E3’teki zamanının yarattığı bir derleme videosuna tepki vererek Beahm’u özlediğini ve geri gelmesini istediğini belirtti. Reddit hayranları ayrıca Beahm’un platform için ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak, tercihli muamele görmesi gerektiğini savundu.

Beahm’un vakasını bu kadar ilginç kılan şey, en sert eleştirmenlerinin bile akışının hayranları olduğu. Beahm’un neden çok daha uzun bir yasak alması gerektiği konusunda Miller’la konuştuğu Whitta, Dr Disrespect’i Twitch simgesi olarak ne kadar çok sevdiğini de söyledi. Bu nedenle, Twitch’in Beahm’ın davranışlarından daha iyi bir örnek yapması için çok önemliydi. Orlando, Verge’ye onu kancadan uzaklaştırarak aynı türden medyanın ilgisini çekmesi için daha fazla şok edici şeyler yapmalarını teşvik ettiğini” söyledi. Ne Orlando ne de Whitta, Twitch’in Beahm’u sonsuza dek yasaklamasını istedi, ancak şirketin davranmasını istediler. hak ettiği ciddiyetle bu dava. Topluluğun ileriye nasıl davrandığı ona bağlı.

Whitta, “Bu ülkede adaletli olmamızın nedenlerinden biri başkalarını caydırmak” dedi. “Bir örnek vermelisin ve ‘Bu adam berbat oldu. Büyük bir adam olması önemli değil, bizi çok para yapması önemli değil. Eğer platformumuzda becerirseniz ve banyolardaki canlı akarsu çocukları gibi gerçekten korkunç boklar yaparsanız, sizi mahvedeceğiz! ”’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir