Facebook’tan Skandal 1.5 Milyon Kişiyi Etkiledi

Facebook, 1,5 milyondan fazla kullanıcının e-posta bağlantılarına, rızası olmadan eriştiğini ve depoladığını kabul etti. Business Insider, Mayıs 2016 ile geçen ay arasında, sosyal medya platformunun bazı yeni kullanıcılarından, e-posta adreslerine şifre sağlayarak e-posta adreslerini doğrulamalarını istediğini bildirdi. Bunu yaptıktan sonra, kullanıcının kişileri seçmemesi için hiçbir seçenek olmadan, kişilerin kişileri otomatik olarak alınacaktır.

Rapora yanıt veren bir Facebook sözcüsü, Business Insider’a e-posta bağlantılarının sürecin bir parçası olarak “istemeden yüklendiğini” söyledi. Bu kişilerin hiç kimseyle paylaşılmadığını ve şirketin şimdi yüklenen kişileri sildiğini söylediler. Facebook ayrıca soruna yol açan “temel sorunu” çözdüğünü de iddia ediyor.

“YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?”

E-posta doğrulama çevrimiçi hizmetler için standart bir uygulamadır, ancak Facebook bunu çok farklı bir şekilde ele aldı. Genellikle, yeni bir servise kaydolduğunuzda, bir e-posta adresi girmeniz istenir ve daha sonra e-posta hesabının size ait olduğunu doğrulamak için manuel olarak tıklamanız gereken bir bağlantı içeren bir e-posta alır.

Bunun yerine, Facebook’un yaptığı, kullanıcıların parolalarını Facebook’a teslim ederek bir e-posta hesabına sahip olduklarını doğrulamalarını sağlamaktı. “Facebook’u kullanmaya devam etmek için e-posta adresinizi doğrulamanız gerekecek” bir kullanıcının e-posta şifresini isteyen sayfayı okuyun.

Kullanıcıların teknik olarak bu işlemden geçmesi gerekmedi, ancak The Daily Beast, hizmetin daha geleneksel doğrulama seçeneklerinin, e-posta şifresi kutusunun altındaki “Yardıma mı ihtiyacınız var?” Bağlantısının arkasına gizlendiğini belirtti. Kullanıcılar, hesaplarını telefonlarına gönderilen bir kodla da doğrulayabilirler.

Mayıs 2016’dan önce, e-posta hesap şifresini girmişlerse, Facebook yine de bir kullanıcının kişilerini yükler. Ancak, o ay, Facebook, kullanıcıları bu yüklemenin gerçekleşeceği konusunda bilgilendiren, ancak yüklemenin gerçekleşmesini engellemediği mesajını sildi.

Parola kutusunun altında görüntülenen küçük baskıda, Facebook bu işlemin bir parçası olarak girilen parolayı saklamadığını iddia etti. Ancak, geçen yılın Ağustos ayından bu yana baş güvenlik görevlisi olmayan sosyal ağ, daha önce güvenlik yükümlülüklerini yerine getirme konusunda sorun yaşamıştı. Daha geçen ay, platformun yüz milyonlarca şifreyi düz metin olarak sakladığı ortaya çıktı ve geçmişte güvenlik doğrulama amacıyla sağlanan reklamları olan kullanıcıları hedeflemek için kullanılan telefon numaralarını da kullandı.

Facebook, kişileri önümüzdeki günlerde servise yüklenmiş olan herkese bildirdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir