Facebook’ta güvenlik alarmı! Milyonları etkiliyor…

Facebook, bu yıl Amerikan politikasının en yoğun haber günlerinden birini seçti, milyonlarca Instagram kullanıcısının daha önce açıklandığından daha fazla güvenlik açığından etkilendiğini itiraf etti.

Genel avukat William Barr Perşembe günü sabah saat 10.00’da, özel danışman raporunun yayımlanmasına ilişkin basın toplantısını tamamladı. Robert Mueller, Facebook, 21 Mart’taki blog yayınını güncelledi; Yüzlerce milyon kullanıcının şifrelenmemiş olması, milyonlarca Instagram hesabının etkilendiğini kabul eden bir cümleyi eklemek.

21 Mart tarihli yazı, başlangıçta “yüz milyonlarca Facebook Lite kullanıcısı, on milyonlarca Facebook kullanıcısı ve on binlerce Instagram kullanıcısı” bilgisinin güvenli olmayan bir şekilde saklandığını söyledi.

Güncellemede, şirket, okunabilir bir biçimde saklanan ilave Instagram şifresi kayıtlarını keşfettiğini söyledi. “Şimdi bu sorunun milyonlarca Instagram kullanıcısını etkilediğini tahmin ediyoruz” dedi.

Kabul zamanının açık bir şekilde anlaşılması, Facebook’un bu gizlilik denetimini haftanın daha büyük skandallarının ortasında gömmeye çalıştığını, “Fight for the Future’ın kâr amacı gütmeyen bir savunu olan savcılık müdürü Evan Greer’in açıklamasını istiyor.

“Kesinlikle sıfır kişi, Facebook’un bugünkü cevabını salıvererek bu lanet olası hikayeyi gömmeye çalışacağına şaşırıyor” dedi. “Temel sorunlarına değinmeden, saptırma, küçümseme ve özür dileme konusundaki MO’larına uyuyor: mevcut iş modellerinin kullanıcı gizliliği ve insan haklarıyla uyuşmuyor olması.”

Facebook, milyonlarca şifreyi yıllarca şifrelemeden sakladı; güvenlik muhabiri Brian Krebs’in başlangıçta bildirdiği bir hikaye. Endüstrideki şifreleri şifrelemeyle saklamak standart bir uygulamadır, böylece çalınan şifreler çalınsa bile okunamaz veya kullanılamaz. Bu durumda eğer şifreler alınmışsa daha kolay kullanılabilirlerdi.

Bir Facebook sözcüsü, Guardian’a şifreleri kötüye kullanma veya kötüye kullanma kanıtı olmadığını söyledi.

“Bu zaten geniş bir şekilde bildirilen bir konudur, ancak bu şekilde depolanan daha fazla şifrenin olduğunu öğrendiğimizi açıkça bilmek istiyoruz. Bu şifrelerin kötüye kullanıldığına veya kötüye kullanıldığına dair bir kanıt yok. ”

Perşembe günü yayınlanan Mueller raporu, Facebook’un 2016 seçimlerinin sonuçlarını etkilemeye yönelik olası çabalarla ilgili olarak 80’den fazla kez bahsetti. Rus hükümetine bağlı bir seçim girişim grubu olan İnternet Araştırma Ajansı’nı, 3.500’den fazla reklam için Facebook’a 100.000 $ ‘dan fazla ödedi.

Rapora göre, ajansın sponsor olduğu sahte hesaplar ve reklamlar 126 milyon Amerikalıya ulaştı. IRA ayrıca Facebook etkinliklerini kullanarak siyasi mitingler düzenledi ve organize etti. 2016 yılı boyunca yapılan inceleme çalışmaları sırasında ek güvenlik sorunları olduğunu açıklayan seçim etkinliği tesadüf değil, bir teknoloji sektörü halkla ilişkiler uzmanı ve EZPR’nin CEO’su Ed Zitron.

Duyurunun zamanlaması, Facebook’un “biri yüksek sesle müzik çalarken ve hiç kimsenin duyamayacağını umarak nefesini tutuyor” dedi. “Çılgınca olan şey, hala bunu yapabileceklerini düşünüyorlar… Hala sevimli bir başlangıç ​​gibi davranıyorlar, ama yapmıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir